Az alábbi gondolatok mind-mind szorosan kötődnek a Fórum Kisebbségkutató Intézet (SK), ill. a Fruit of Care Nonprofit Kft. (HU) által megvalósított, Erasmus Program által finanszírozott, Focus on Impact projekt keretében megszületett, legfontosabb (szakmai) outputokhoz. A projektpartnerek együttműködésével 2023-ban elindítjuk a fenntarthatóság mentén szervezedő, multiszektoriális ökoszisztémán alapuló közösség fenntartható működését támogató szolgáltatásainkat, melyről az Érdeklődők – bővebben – honlapunkon tájékozódhatnak. Köszönjük Partnereinknek (különösen Remete Tibornak, a Super Channel Kft. ügyvezetőjének, a hálózatok szakértőjének), hogy megosztották velünk gondolataikat, igényeiket, szükségleteiket és segítették egy valóban hiánypótló szolgáltatáscsomag kidolgozását.
Az elmúlt években fogalmazódott meg bennünk, társadalmi innovációs és társadalmi vállalkozás szakértőkben, hogy a fenntarthatósági szemléletmód elterjedéséhez – és ennek hatására a változáshoz – beszélgetésekre, közös gondolkodásra van szükségünk. Egy “helyre”, ahol hasonló értékrendű emberek találkozhatnak, ahol lehetőségük van vágyaikat, ötleteiket és küzdelmeiket megosztani. Egy olyan közösségre, ahol különböző hátterű, eltérő szektorokból és iparágakból érkező emberek találkozhatnak. A Focus on Impact projekt keretében indítottunk el egy beszélgetés sorozatot (elsősorban fókuszcsoportos interjúkon és kerekasztal-beszélgetéseket felvonultató workshop alkalmakon keresztül), melynek keretében körbejártuk a fenntarthatóság iránt elkötelezettek igényeit, megismertünk néhány jógyakorlatot, illetve leraktuk egy sokszínű közösség alapjait. Olyan szakemberekkel beszélgettünk, akik a fenntarthatóság területén komoly hazai és nemzetközi gyakorlattal rendelkeznek, és akik – bár eltérő háttérből érkeznek – a gazdaság és a társadalom fenntarthatóbbá tételében vesznek részt évek óta, vállalati, finanszírozói, támogatáspolitikai, ökoszisztéma építő, vagy civil/társadalmi vállalkozói szerepben. Ezeknek az alkalmaknak, és számtalan négyszemközti beszélgetésnek köszönhetően ma már tisztábban látjuk, hogy mire gondoltunk.
A projekt keretében megvalósuló beszélgetések során tehát megerősítést nyert, hogy a fenntarthatóság és társadalmi/környezeti hatásgenerálás területén számtalan hiánnyal kell szembenéznünk, napi munkánk során is. Ezek közül az egyik legfontosabb a közösség hiánya volt, amely akadályozza újabb együttműködések kialakulását, új eszközök és módszerek, illetve jógyakorlatok megismerését, illetve egy közös, szektorokon átívelő nyelvezet kialakulását is.
De miért is érezzük a fenntartható hatásgenerálás legfontosabb építőkövének a közösségeken alapuló hálózatok kialakulását? Ezt a témát járjuk körül ebben az összefoglalóban.
A hálózat ereje
A hálózat egy olyan rendszer, melyet:
– a hálózatot alkotó elemek (pontok), szereplők,
– a közöttük lévő kapcsolat, annak módja, minősége és komplexitása és
– a rendszerben létrejött dinamika jellemez leginkább.
A természetes hálózatok (gombafonalak, erdők), az épített hálózatok (városok, közművek, telekommunikáció, közlekedés) mellett a hálózati megközelítés alkalmazása, hálózatként értelmezhető rendszerek megfigyelése, ábrázolása, elemzése komoly támogatást biztosít a komplex ökoszisztémák fejlesztésében.
A hálózatokban gondolkodni, abban navigálni mindig több dimenzióban érdemes, ebben is nagyban különbözik a hagyományos, lineáris folyamatoktól, ahol általában előre meghatározottan, lépésről lépésről haladunk. A hálózatokban való közlekedés ezzel szemben kevésbé átlátható, nehezebben tervezhető, viszont inspirálóbb utazást, izgalmasabb kapcsolódásokat, eredményeket hozhat. A hagyományos hierarchikus struktúráinkhoz képest itt nincs alulról jövő és felülről jövő értelmezés, inkább egy mátrix tipusú dinamika zajlik, amit érdemes behatóan vizsgálni, tanulmányozni a megértéshez.
Az összetett hálózatokban rendszerszinten érdemes gondolkodni, hiszen megtalálható benne minden, ami egy rendszerszintű fejlesztéshez szükséges. Az információk, insight-ok, értékek, tudás, képesség, ambíciók összegyűjtése, megosztása, az erőforrások felkutatása mind komoly kutatási, feltárási munkát jelent, amit egy befektetésként érdemes kezelnünk. A hálózat felépítéséhez, a hálózat dinamizálásához proaktív attitűd szükséges, a kapcsolódások létrejöttét, a helyzetek megteremtését a kíváncsiság, a figyelem és az empatikus hozzáállás is táplálja. A hálózat erejének kiaknázásához a szereplők motiválása, a kapcsolódások frissítése, a helyzetek megteremtése, azaz a rendszer folyamatos gondozása, menedzselése szükséges.
A hálózatok abban is segítenek minket, hogy a hagyományos silók falait lebontsuk, a különböző szakmai területeket összekapcsoljuk, és a kapcsolódások mentén új együttműködési helyzeteket, új lehetőségeket teremtsünk. Az igazán izgalmas, jövőbe mutató dolgok sokszor a kereszteződésekben, a silókon kívül történnek, ahol a különféle tudások, megközelítések, ötletek megtermékenyíthetően hatnak egymásra. A hálózatok jellegüknél fogva ehhez kínálnak számunkra sokféle utat, opciót, amit érdemes okosan használnunk.
Konkrét jógyakorlatok, amik kiválóan mutatják a hálózatok erejét
HUB Design House
A 2018-ban alapított HUB Design House egy multidiszciplináris megközelítéssel létrehozott, tudásmegosztó szellemi műhely. A klub rendszerben működő szakmai házibuli-sorozat résztvevői vállalati vezetők, társadalomtudományi szakértők és designerek, kreatív szakemberek, akik az aktuális témákat interaktív beszélgetés keretében dolgozzák fel. Az egyes témák körüli szakmai diskurzus a vállalati szervezetek kihívásaival és azok társadalmi dimenzióival is foglalkozik. Minden alkalom komoly inspirációs töltetettel bír, hiszen a beszélgetés résztvevői a saját silójukból kilépve, más perspektívákat, más látásmódot ismerhetnek meg, amit mind magukkal vihetnek, és továbbgondolhatnak.
A klubesemények vonzerejét a karakteres helyszínek, a szakmailag és emberileg is kvalifikált, válogatott klubtagok, a meghívott Storyteller szereplők és a kötetlen, barátságos hangulat mind együtt biztosítják, ami a kollektív intelligencia működése számára hoz létre ideális terepet. A HUB így már nem csak network, hanem egy olyan megtartó közeg, mely folyamatos szakmai töltettel rendelkezik, és komoly bizalmi zónát épít a rohanó világunk sokszor stresszes, kiégést előidéző körülményei között.
Goldberger Design District
A több mint 230 éves óbudai textilgyár területén létrehozott kreatív gyárnegyed koncepció egy olyan víziót takar, mely a lokáció urbanisztikai fejlesztésében a helyi ipari örökség identitását, hagyományait, a kortárs kulturális és design programok élményeit és az innovatív jellegű, közös jövőformálást (co-creation), tudásmegosztást ötvözi a helyszíni aktivitásokban. Az ötletgazda, Remete Tibor hálózati megközelítésen alapuló stratégiájában az üzleti terület, a kultúra, a design és a tudomány trendjeinek, szereplőinek, értékeinek összekapcsolása zajlik, melyet a GDD projektben egyfajta urbanisztikai prototípus modellként tervezett.
A GDD a 2022. évi Budapesti Tavaszi Fesztivál programjai között szerepelt, többek között kortárs textil kiállítással, helyszín specifikus, immersive színházi előadással, nagyszabású techno partival és számos utcai installációval. A következő szintre lépéssel az ökoszisztéma jellegű gondolkodást is szeretnék integrálni a programjaikba, a környezeti és társadalmi innovációs modellek, mechanizmusok és a kollektív cselekvés lehetőségeit támogató teszt környezetet kívánnak létrehozni. Olyan témákkal terveznek hosszabb távon foglalkozni, mint a fenntarthatóság, az élhető városok, a rövid ellátási láncok (pl farm2fork, városi vertikális kertek), a jövő élelmiszer termelése, az oktatás rendszerszintű megújítása és a munka világának jövője.
A nagyvállalatok, egyetemek, designerek, tudományos és kulturális szereplők bevonásával zajló think-tank jellegű munka mellett egy megvalósítható, közös cselekvést keretező akcióterv, projekt létrehozása is szerepel a tervek között. A hálózatban rejlő tudás, képességek és ambíciók összekapcsolása, a szereplők motiválása és a jól definiált közös küldetés nagy szerepet játszik abban, hogy a platform komoly pozitív hatást érhet el a jövőben.
A GDD vízióban egy kreatív irodáknak, design orientált kiskereskedelmi vállalkozásoknak, maker jellegű műhelyeknek és kreatív-kulturális élményeknek is otthont adó városnegyed, mikro lokáció megteremtése a cél, placemaking jellegű beavatkozásokkal.